Založ si blog

Otvorený list redakcii denníka Pravda

Chcem sa obrátiť na redakciu Pravdy s otázkou o novinárskej etike. A s otázkou či etické chovanie sa novinára platí len pri  priamom výkone svojho povolania a v súkromných verejných  vystúpeniach v RTVS už nie?

Vysvetlím otázku. Redaktorka Pravdy pani Zora Handzová je moja „suseda“ v záhradkárskej oblasti v Bratislave – Lamači  s názvom Plánky . Kúpila tu pred nedávnom chatku a s ňou „mačku vo vreci“.  A má z toho vrásky na čele. K pozemku ktorý  obhospodaruje /cca 4  áre / získala aj rad čiernych stavieb. Na túto okolnosť som ju ako sused  korektne upozornil  ihneď  pri prvom zoznámení  a  ponúkol jej pomoc pri riešení. Odmietla.  Má na to samozrejme právo. Mojim právom bolo aj je obrátiť sa na stavebný úrad a problém, ktorý sa dotýkal priamo mňa s úradom riešiť. To som aj spravil. Výsledkom je rozhodnutie stavebného úradu zasadiť sa o odstránenie jednej z viacerých čiernych stavieb  a to konkrétne oplotenia, ktoré pri povodňovom stave Lamačského potoka bráni návratu potoka späť do koryta a tým podmýva našu nehnuteľnosť. Pani redaktorka Handzová zmobilizovala  všetky svoje aktívne schopnosti a výsledkom je  jeden z príspevkov v relácii RTVS „Občan za dverami“ . Ten RTVS odvysielala  29.10.2047 o 13:00 hod.

Tu sa dostávam k mojej otázke. Otázke novinárskej etiky. Pani Handzová  ako vyštudovaný novinár zrejme dobre vie, že problém má obyčajne dve strany mince. A keď niekoho obviním , tak by som mal dať dotyčnému možnosť vysvetliť jeho postup. Na súde sa to deje zo zákona. V publicistike je to otázka profesionalizmu a etiky.    A to sa v príspevku neudialo . Ja ako sťažovateľ a strana konania som slovo nedostal. A nikto ma ani neoslovil , aby som sa mohol vyjadriť k tomu, čo sa chystá do vysielania . Namiesto toho sa pani Handzová alibisticky verejne vyjadrila  „že jej nebolo povedané na čí podnet konal stavebný úrad“ . To preto , aby sa náhodou  neobjavila snaha vypočuť aj druhú stranu.  Rozhodovaniu stavebného úradu predchádzalo konanie na mieste , kde okrem pani Handzovej a dotknutých úradov  privolali aj mňa ako sťažovateľa.  Čiže alibisticky klamala. Jedná sa síce  o súkromný problém pani redaktorky, ktorý sa ale rozhodla VEREJNE riešiť v exponovanom čase vysielania RTVS /nedeľa o 13:00/.   A ako novinár a redaktor s profesionálnou cťou mala nástojiť na vyjadrení  protistrany . Alebo tu už ide novinárska etika bokom? Nebudem rozoberať polopravdy a klamstvá ktoré v príspevku odzneli. Napísal som protest na Radu pre vysielanie a retransmisiu a verím , že RTVS dá priestor aj mne a tam ostatné vysvetlím.

Chcem preto záverom vysloviť veľké pochybnosti o profesionalizme a novinárskej etike vašej kolegyne, ktorá  možno v práci vystupuje ako „Dr.Jekyll“ a v televízne zverejnenom súkromí ako „Mr.Hyde“? Alebo lepšie povedané po slovensky „vodu káže a víno pije“.

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.

miloslavhaas

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 447x
Priemerná čítanosť článkov: 447x

Autor blogu

Kategórie

Archív